23 Mart 2019 Cumartesi

Minyatür Sanatçısı Esra Karaduman SDÜ Öğrencileriyle Buluştu.

18 Mayıs 2018 Cuma 17:22 tarihinde eklendi | 641 defa okundu

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından 17 Mayıs Perşembe günü düzenlenen “Ya Hayat, Ya Sanat” adlı etkinlik ile Minyatür Sanatçısı Esra Karaduman öğrencilerle bir araya geldi.

SDÜ İİBF konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Karaduman, yaşamından verdiği kesitlerle sanata bakışını ve eserlerini katılımcılarla paylaştı.

Sanatçıların genellikle meraklı kişiler olduğunu dile getiren Esra Karaduman “Kişi, bir şeyle ilgilenmediği sürece hiçbir şey üretmez. İstikrar; o şeyin durmadan üstüne gidiyor olmaktır. Öte yandan merak da motivasyona ihtiyaç duyar. Zihni tetikleyecek bir şeyler gereklidir. Ancak ikisi eş güdümlü çalışıyorsa büyük bir verimlilik elde edilebilir ve bu da sadece tutkulu bir şekilde bir şeyle ilgilenilirse olur” diye konuştu.

Başarısızlık denen bir şeyin olmadığını söyleyen Karaduman “Sürekli düşüp kalkmak denen bir şey vardır. Orijinal bir şey üretmek çok uzun bir zaman gerektirir. Picasso, Guernica için 809 tane eskiz çizip sonunda Guernica’yı çizdi. Picasso kendini eksilttiğinde buldu. Aslında az olan çoktur.” diyerek hayatının her alanında eksiltmeyi felsefe olarak aldığını ifade etti.

Hayattaki fazlalıklardan, eşyalardan kurtulunca ve sadeleştikçe iç sesini daha iyi duygunu belirten Esra Karaduman, kopyalamanın bir yeteneğe ihtiyaç duymadığını; hayal gücünün ise gerçek olduğunu dile getirerek “Sanatçı kuşkucudur, endişelidir, yaptığı işten asla tam olarak emin olamaz.” dedi.

Gençlere “Hangi işi yapıyor olursanız olun hayatta yapacağınız işle ilgili tutkuyu keşfedin ve bunu besleyin. Bu sizin zihninizde yeni kapılar açacaktır” diyerek tavsiyede bulunan Karaduman’a katılımlarından dolayı hediye takdim edildi.

18 Mayıs Cuma günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi K1-87 nolu salonda Esra Karaduman tarafından workshop gerçekleştirildi. Minyatür sanatının önemine değinen Karaduman, İİBF ve GSF öğrencileri ile birlikte çalışmalar yaptı. Püf noktalarına değinen Karaduman, bir minyatür çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlara değindi.