Sık Sorulan Sorular

Üniversitemizin haber, duyuru ve etkinlik bilgilerini resmi sosyal medya hesaplarımızın (Instagram, Twitter) yanı sıra SDÜ ana sayfası, mail ve SDÜ Mobil uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz.

Bölümümüzün web sayfası ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/SduEkonometri

https://www.instagram.com/sduekonometri/

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) ana sayfasında yer alan “Öğrenci No Öğren” sekmesi üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek öğrenci numaranıza erişebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için kullanacağınız şifre ise kimlik numaranızın son 8 hanesidir.

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne giriş yaptıktan sonra açılacak sayfada e-posta adresinizi görebilirsiniz. E-posta adresleri Lisans öğrencilerimiz için l(öğrenci numarası)@ogr.sdu.edu.tr şeklindedir. Şifreniz, kimlik numaranızın son 8 hanesidir.

Çift ana dal eğitim-öğretimi, üniversitenin lisans veya ön lisans programına kayıtlı olan bir öğrencinin, ikinci bir diploma almak amacıyla üniversitenin diğer bir programına devam etmesidir. Yan dal eğitim-öğretimi ise, bir lisans programına kayıtlı olan öğrencinin, bilgisini artırmak amacıyla ikinci bir lisans programından ders almasıdır. Çift ana dal programına en erken 3. Yarıyıl, en geç 5. Yarıyılın başında Genel Not Ortalamanız (GNO) en az 2,70 ise; yan dal programlarına en erken 3, en geç 6. Yarıyılın başında GNO’nuz en az 2,35 ise başvurabilirsiniz.

Üniversitemizin tüm akademik birimlerinde ders geçme notunuz ara sınavın (vize) %40’ı ve yarıyıl/yılsonu sınavının (final) ise %60’ı olarak belirlenir. Eğer aldığınız derste ara sınavın yanı sıra ödev, proje, uygulama gibi çalışmalar yapılmışsa ders geçme notunuz ara sınavın %50’si, yarıyıl/yıl sonu sınavının ise %50’si olarak işlem görür. Üniversitemizde bağıl değerlendirme sistemi uygulanmaktadır. Detaylı bilgiye https://link.sdu.edu.tr/NPNyl_FR adresinde yer alan Bağıl Değerlendirme Yönergesi’nden ulaşabilirsiniz.

Ders içerikleri hakkında Öğrenci Bilgi Sistemi’nden öğrenci numaranızı ve şifrenizi (kimlik numarasının son 8 hanesi) girerek AKTS Bilgi Paketinden bilgi alabilirsiniz.

Üniversitemiz; Erasmus, Mevlâna ve Farabi programları ile Türkiye ve dünya genelindeki üniversitelerle yaptığı anlaşmalar doğrultusunda sizleri belirli dönemler dahilinde eğitim alma hareketliliğinden faydalandırır. Bu çerçevede, 22 Avrupa Birliği ülkesindeki 171 seçkin üniversitenin farklı bölümleriyle yapılan 370 civarında anlaşmayla öğrencilerimize ayrıcalıklı bir eğitim olanağı sunulmaktadır.

Üniversitemize kayıtlı tüm öğrencilerimiz bu programlara başvurabilir. Başvuru şartları ve sürecin nasıl işletileceği hususundaki bilgilerin ayrıntılarına Batı Yerleşkesi Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörlüğü ile temasa geçerek ya da http://erasmus.sdu.edu.tr, http://farabi.sdu.edu.tr ve http://mevlana.sdu.edu.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Üniversitemize kaydını yaptıran öğrencilerimiz, öğrenci kimliklerini bölüm sekreterlerinden alabilirler.

Ders programınızı Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca fakültenizin web sayfasında yer alan duyurulardan da takip edebilirsiniz.

Öğrencilerimizin kullanımına sunulan “ogr.sdu.edu.tr” uzantılı e-posta adresleri ile; üniversitemizle ilgili tüm gelişmelerden, konferans, konser, sempozyum, turnuva gibi bilimsel, kültürel ve spor aktivitelerinden kurs ve eğitim duyurularından anında haberdar olabilirsiniz. Size özel duyuruları kaçırmamanız adına e-postanızı günlük olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Tüm bilgi ve belgelerinizin yer aldığı OBS sisteminde, ders kayıt işlemlerinizin yanı sıra ders programı, uzaktan eğitim, ders notları, harç bilgileri, sınav programları, kayıt yenileme, yaz okulu kayıtları, staj başvuruları, yan dal-çift ana dal başvuruları gibi ihtiyaç duyacağınız birçok bilgi bulunmaktadır.

Dersinize giren öğretim üyesinin kurumsal e-posta adresine ileti göndererek iletişime geçebilirsiniz. SDÜ ana sayfasında sağ üst köşedeki arama kısmına öğretim üyesinin adı ve soyadını yazarak öğretim üyesinin e-posta adresine ulaşabilirsiniz.

Bölüm web sitesinde yer alan doküman arşivine girerek tabi olduğunuz ders planını inceleyip öğrenebilirsiniz.

Ders planında bir ders için ön koşul belirtilmişse, o dersi alabilmek için belirtilen ön koşulu sağlamanız gerekmektedir.

Tabi olduğunuz ders planında ön koşullu dersler ve ön koşulları yer almaktadır. Ayrıca bölüm web sayfasında yer alan doküman arşivinde de ön koşullu ders listesi ve ön koşulları bulunmaktadır.

“Öğrenci Bilgi Sistemi”, “Haberler”, “Duyurular”, “Etkinlikler”, “Personel Bilgi Sistemi”, “Yemek Menüsü” gibi içeriklere anında ulaşma imkânı sunan SDÜ mobil uygulama ile etkinliklerden anında haberdar olabilir, güncel akademik takvime ulaşabilirsiniz. Öğrenci Bilgi Sistemi ve Enstitü Bilgi Sisteminde açıklanan notlarınıza kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Yerleşkede yolunuzu kolayca bulabilir, 3. part uygulamalar (whatsapp, facebook, e-mail vs.) aracılığı ile bu bilgileri kolayca paylaşabilirsiniz.

Uygulamaya Android ve İOS işletim sistemleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra e-posta adresinizi ve şifrenizi (kimlik numarasının son 8 hanesi) girerek uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Öğrencilerimize üniversite eğitimleri boyunca geniş bir hobi yelpazesi sunan, 107 kulübün yer aldığı ve 29.845 öğrencimizin üyesi olduğu topluluklara, https://otomasyon.sdu.edu.tr adresinden SDÜ öğrenci mailiniz ile giriş yaparak üye olabilirsiniz.

Kariyer Merkezi; mezunların istihdam olanaklarını geliştirme, öğrencilere iş başvurusu ve mülakat teknikleri konusunda yardımcı olma ve iletişim içinde olduğu firmalardan gelen talepler doğrultusunda mezunların işe yerleştirilmesi, öğrencilere staj imkânı sunulması ve kişisel gelişim desteği sağlanması konularında hizmet vermektedir. https://kariyer.sdu.edu.tr

Tüm öğrenci, personel ve personel yakınlarına hizmet sunan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminin hizmetleri ücretsizdir. Randevu almak için 0246 211 83 67 numaralı telefonla irtibata geçebilirsiniz.

Üniversitemiz Doğu Yerleşkesinde yer alan Atatürk Kapalı Spor Salonu ve Batı Yerleşkesi Açık ve Kapalı Spor alanlarından sizlere uygun zaman dilimlerinde spor faaliyetleriniz için faydalanabilirsiniz. Tam Olimpik Yüzme Havuzumuzda da sizlere nitelikli yüzme aktiviteleri yapacağınız ortam sağlanmaktadır. Aktivitelere ve yüzme havuzu güncel programına https://sportesisleri.sdu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bölümümüzde zorunlu staj yok ancak isteğe bağlı olarak staj yapabilirsiniz.